Blog
Holter EKG
Holter EKG to badanie pozwalające kardiologowi na rozpoznawanie zaburzeń rytmu serca oraz monitorowanie efektów ich leczenia. Polega ono na noszeniu przez pacjenta urządzenia rejestrującego zapis ekg. Standardowo czas trwania badania to 24 godziny, ale możliwe są rejestracje trwające kilka dni. Rejestratory dostępne w mojej praktyce pozwalają na badania trwające do 72 godzin.
Jak przygotować się do badania Holtera EKG
Na czas trwania badania na klatkę piersiową naklejone są elektrody służące do rejestracji ekg. Do elektrod przypięte są kable, łączące je z urządzeniem, które pacjent nosi na szyi. Przed przyklejeniem elektrod pielęgniarka przeciera skórę specjalnym żelem ściernym, co poprawia przewodnictwo skóry. U mężczyzn konieczne może być wygolenie części włosów z klatki piersiowej. Pacjent może zrobić to sam w domu goląc włosy w miejscu, gdzie przyklejone będą elektrody – schemat przyklejania elektrody, który stosujemy znajduje się poniżej.
W czasie badania nie należy moczyć elektrod, ani rejestratora, w związku z czym w dniu badania należy zrezygnować z kąpieli i prysznica. W wypadku badań trwających kilka dni na czas kąpieli należy odłączyć urządzenie i odpiąć, elektrody, a po kąpieli przypiąć nowy komplet elektrod. Poza tym podczas trwania badania, należy funkcjonować, jak w zwykły dzień.
Badanie jest bezpieczne i nie wiąże się z narażeniem na promieniowanie. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania Holtera EKG w ciąży