Blog
Echokardiografia (Echo serca, USG serca)
Echo serca jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych przez kardiologia do rozpoznawania chorób serca, ale również do monitorowania ich przebiegu. Pozwala ono na zobrazowanie i pokazanie jak serce wygląda, jak funkcjonują jego poszczególne części, jak wygląda przepływ krwi w środku serca. Badanie pozwala również na ocenę dużych naczyń krwionośnych odchodzących od serca. Badanie służy do rozpoznawania wad serca, nieprawidłowości funkcjonowania zastawek, oceny niewydolności serca oraz powikłań wielu chorób serca. Mimo wielu informacji na temat funkcji serca, które można uzyskać podczas tego badania, prawidłowy wynik nie zawsze wyklucza obecność choroby serca.
Jak przygotować się do badania
Badanie nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Konieczne będzie całkowite rozebranie się od pasa w górę. Podczas badania trzeba będzie leżeć na lewym boku, ponieważ wtedy serca znajduje się bliżej klatki piersiowej i jest lepiej widoczne. Badanie trwa zazwyczaj 10-15 minut, ale w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, może trwać dłużej.
Badanie jest bezpieczne i nie wiąże się z narażeniem na promieniowanie. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania echo serca w ciąży