Blog

Holter ciśnieniowy (24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego, ABPM)

1 listopada 2019 by Filip Diks

Holter ciśnieniowy to badanie pozwalające na ocenę poziomów ciśnienia tętniczego w ciągu całej doby. Dzięki temu lekarz otrzymuje dokładniejszy obraz ciśnień pacjenta w ciągu całego dnia, w przeciwieństwie do pojedynczego pomiaru w gabinecie. Badanie jest szczególnie przydatne do rozpoznawania nadciśnienia tętniczego u osób, z jego nieznacznie podwyższonymi wartościami i ogólnie nie-wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Badanie pozwala wykluczyć tzw. nadciśnienie białego fartucha (wysokie ciśnienie w gabinecie lekarskim i prawidłowe ciśnienie w innych warunkach). Badanie można wykonać również w celu oceny czy spadki ciśnienia nie są przyczyną omdleń

Jak przygotować się do badania Holtera ciśnieniowego

Podczas rejestracji badania trwającej 24 godziny, nosi się założony na ramię mankiet służący do wykonywania pomiarów, który przewodem połączony jest z rejestratorem. W ciągu dnia pomiary wykonywane są co 15 minut, a w nocy co pół godziny. Podczas pomiaru należy trzymać wyprostowaną rękę, na której założony jest mankiet.
W czasie badania nie należy moczyć mankietu, ani rejestratora, w związku z czym w dniu badania należy zrezygnować z kąpieli i prysznica. Ewentualnie, na czas kąpieli należy zdjąć mankiet i rejestrator i ponownie je założyć po zakończeniu kąpieli. Poza tym podczas trwania badania, należy funkcjonować, jak w zwykły dzień.

Badanie jest bezpieczne i nie wiąże się z narażeniem na promieniowanie. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania Holtera ciśnieniowego w ciąży.

Godziny otwarcia

Jesteśmy otwarci w godzinach pracy lekarzy.

Kliklij tutaj, aby uzyskać więcej informacji…


Adres

ul. Ansyka 78D, Skierniewice


Zadzwoń

Umówienie wizyty: 46 888 11 40 lub 882 348 042


Asnyka78D Gabinety Lekarskie © 2019 – wszelkie prawa zastrzeżone